Menu
2020-12-02

Zmiany w PIT i CIT od 2021 roku

CIT od Spółek komandytowych

Zmiany w spółkach komandytowych mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021r. Oznacza to, że podatek dochodowy zapłacą nie tylko wspólnicy, jak jest obecnie, ale i sama spółka.

Nowych przepisów będzie można nie stosować obowiązkowo przez pierwsze cztery miesiące 2021 r. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na opodatkowanie na nowych zasadach dopiero od 1 maja 2021r. to na dzień 30 kwietnia będzie trzeba zamknąć księgi rachunkowe w spółce. Jeżeli ostatni dzień roku obrotowego spółki komandytowej przypada między 31 grudnia br., a 31 marca 2021 r., nie trzeba zamykać ksiąg rachunkowych. Wówczas rok obrotowy zostanie wydłużony do 30 kwietnia 2021 r.


Estoński CIT

Od 1 stycznia 2021r. ma obowiązywać „estoński CIT”, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Polega on na tym, że podatek płaci się dopiero w momencie wypłaty zysku. Ustawa przewiduje jednak wiele ograniczeń w stosowaniu tego rozwiązania. Estońskiego CIT nie będzie mógł stosować podatnik, którego próg przychodów wynosi 100 mln zł. Warunkiem skorzystania z tej daniny będzie też regularne inwestowanie. Spółki będą musiały zwiększyć swoje wydatki na fabrycznie nowe środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 Klasyfikacji bądź na opłaty ustalone w umowie leasingu tych środków. Alternatywą będzie zwiększenie zatrudnienia. Uchwalona ustawa przewiduje też, że jeżeli spółka uzna, iż estoński CIT jest dla niej niekorzystny, będzie mogła stosować dotychczasowe zasady opodatkowania (w tym ulgi), a dodatkowo sięgnąć po drugie rozwiązanie wprowadzone na wzór niemieckiego funduszu inwestycyjnego. Zakłada ono, że przedsiębiorca opracuje kilkuletni plan inwestycji, a przeznaczone na niego pieniądze będzie wpłacać na specjalny fundusz. Dokonywane od niego odpisy zaliczałby do kosztów uzyskania przychodu.


Limity 9-proc. CIT-u

9-proc. CIT będzie mógł stosować podatnik, który spełni dwa wymogi:

  • jego przychody za 2020 r. nie przekroczą 2 mln Euro po kursie z 1 października br., czyli 9 031 000 zł brutto (wraz z należnym VAT)
  • jego bieżące przychody osiągane w 2021 r. nie przekroczą 2 mln Euro netto po kursie 4 stycznia 2021 r. (bez należnego VAT)

Należy pamiętać, że choć oba limity przychodów zostaną zrównane, nadal będą się różnić. Ten, który dotyczy bieżących przychodów, wciąż będzie liczony bez VAT (netto), a limit przychodów z poprzedniego roku – z należnym VAT (brutto).


Zwiększenie limitu ryczałtu dla podatników PIT

Od 2021 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie mogło stosować znacznie więcej podatników. Obecny limit 250 tys. Euro zostanie podniesiony do 2 mln Euro. Dzięki temu w przyszłym roku, z tego opodatkowania będą mogli skorzystać podatnicy prowadzący działalność gospodarcza, którzy w 2020 r. uzyskają przychody nieprzekraczające 9 030 600 zł.

Zniknie również zakaz stosowania ryczałtu dla większości branż, które dziś nie mogą z niego korzystać (np. związane ze świadczeniem usług prawniczych, księgowych, architektów). Zostanie rozszerzony katalog uprawnionych do tej formy rozliczenia wolnych zawodów np. psycholog, radca prawny, notariusz, doradca podatkowy. Co więcej, świadczenie usług przedsiębiorcom nie wykluczy stosowania ryczałtu.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART